Merak Ettikleriniz Hakkında

Bize en çok sorulanları kısaca şöyle yanıtladık;

Firmamın bir web sitesinin olması neden önemli ?

Ticarette 90'ların sonuna kadar, yani; müşterilerinizin firmanızı tanımak ve alım yapmak için fiziksel ziyeretlere zorunlu olduğu günlerde bir dükkan veya mağaza sahibi olmak ne kadar fark yaratıyor ise, günümüzdeki müşteri profilinin büyük oranda internet üzerinden araştırdığı, kıyasladığı ve sonuca vardığı gerçeğini düşünürseniz bu "online rekabette var olmanın" önemini kavrayabilirsiniz.

İnternetten biraz araştırdık ve bir web sitesi yaptırmakta ciddi bir "hizmet/maliyet kirliliği" olduğunu gördük.. Doğru tercihleri nasıl yapabiliriz ?

Web tasarım ve yazılım iş kolu, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça girişimci çeken son derece popüler bir alan. Görece bireysel ya da düşük maliyetlerle "uzmanlaşma algısı" yaratılabilen bu sektörde girişimcilerin "hızlı para kazanma" iştahının seçim yapmanızda karmaşa yaratması da oldukça doğal.
Aşağıdaki hususlara dikkat etmenizi önerebiliriz;
* Öncelike nasıl bir web sitesine ihtiyacınız olduğunu doğru planlayın. Alanınızdaki öne çıkan başarılı firmaların web sitelerini inceleyin.
* Web hizmeti alacağınız yerin bir Tüzel kimlik (resmi bir şirket ya da resmi bir şirketin departmanı) olmasına ve proje sözleşmelerinde size garantörlük verebilmesine özen gösterin.
* Size gerçek referanslar sunabilmelerini isteyin ve bu referanslar içerisinde Mobil Uyumlu Web Siteleri olmasına dikkat edin. Yapıldığı iddaa edilen web sitelerinin kullanımda olan gerçek yapılar olması, birbirine çok benzer tasarımlar içermemesi ve sayfalarının alt kısmında o web firmasının kendi kurumsal web sitesine yönelen bir link olması önemlidir.
* Yüz yüze görüşmelerinizde konularına olan hakimiyetlerinde sizi ikna edebilmelerini bekleyin.

Mobil uyumlu bir web sitesi yaptırmanın avantajları neler ?

Modern bir imaj, daha şık bir tasarım ve görsel etkileşimin yüksek olması gibi farklar yanında en büyük avantajı; gümünüzde yüksek oranda akıllı telefonlardan yapılan internet aramalarında, Google başta olmak üzere arama motorlarının ve elbet sonucunda müşteri potansiyeliniz nezdinde "öne çıkma" avantajına sahip olabilmenizdir.
Google özetle şunu vurguluyor;
bir kullanıcı akıllı telefonundan bir web sitesini ziyaret ettiğinde, eskisi gibi "parmakla ekranı büyütmeden" metin ya da resimleri net göremiyorsa, karmaşık ve "kirli" bir tasarımla boğuluyorsa, biz artık o tür siteleri pek sevmiyoruz çünkü akıllı telefon kullananlar da sevmiyor…

Bir web sitesinin mobil uyumlu olup olmadığını nasıl anlayabiliriz ?

Bu oldukça kolay bir işlem Google bu konuda şöyle bir hizmet sağlıyor;
Google Mobil Uyumluluk Testi linkine tıklayın, adres alanına test etmek istediğiniz web sitesinin adresini girin (örneğin www.prensipweb.com ) kısa bir süre bekledikten sonra Google size gerekli bilgilendirmeyi yapacaktır.

Mobil uyumlu, profesyonel bir web sitesi yaptırdık. Peki bu Google aramalarında hemen üst sıralarda yer almamızı sağlar mı ?

İnternet aramalarında 2 ana kriter söz konusudur;
İlki internet kullanıcılarının sizi direkt olarak firma adınız ile aramaları. Örneğin firmanızın adı "ABC firması" ve web sitenizin adresi abcfirmasi.com. Ziyaretçi arama motoruna "abc firması" yazdığında elbet sonuçlarda ilk sırada sizin web sitenizin bilgileri çıkacaktır. (firma adınızın size özel ve bağımsız olduğunu düşünerek)
İkinci kriter ise; herhangi bir kelime ya da kelimeler grubu ile aranmanızdır. Örneğin tekstil üreten bir firmasınız ve "gömlek" ya da "en kaliteli gömlekler" gibi bir aramada öne çıkmak istiyorsunuz.
Bu durumda SEO (Search Engine Optimization / Arama Motoru Optimizasyonu) olarak adlandırılan bir sistem öne çıkmakta. Kapsamlı detay ve içeriğe sahip bir konu olmasının yanında kısaca Google'ın bu konudaki temel uyarılarını şöyle sıralayabiliriz;
1. güncel teknolojiler ile doğru tasarlanmış, ziyaretçilerin kolay gezinebileceği, özgün bir web siteniz ve doğru yazılımlara sahip bir teknik altyapınız olmalı
2. web sitenizin kaynaklarında doğru yapılandırılmış anahtar kelimeler ve açıklamalar olmalı. (örneğin gömlek üretiyorsanız "kaliteli gömlek" öncelikli olmalıdır "her şey bizde" değil!)
3. web siteniz güncel ve aktif olmalı. Hatalı ve zararlı içerik barındırmamalı. İçerikleriniz (web sitenizdeki bilgiler ve resimler) size özgün olmalı.
4. sosyal medya hesaplarınız olmalı ve bunlar sitenizi desteklemeli. (örneğin kurumsal bir Facebook sayfanız olmalı, hem sitenizden bu hesaba hem de bu hesaptan sitenize ulaşım olmalı)
Google'ın bu temel uyarılarını dikkate aldığınızda web siteniz arama motorları nezdinde "önceliği hakeden" bir yapıya kavuşmuş olacaktır. Bundan sonrasında dilerseniz Google AdWords (internet reklamı) adımına geçerek "sanal rekabette öne çıkma" hususunda avantaj sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyanın firmalar için önemi nedir ?

Günümüzün en popüler etkileşim zemini olan sosyal medya, başlangıçta ne kadar bireysel görünse de "ticaret zaten bireyler için değil midir?" algısıyla artık sektörler için de önem arzeden bir platform.
Bu gün sadece Facebook'un yaklaşık 1.2 milyar kullanıcısı olduğunu düşünürseniz "milyonda bir" in bile işletmeniz için nasıl bir fark yaratabileceğini hayal edebilirsiniz…
Sosyal medyada Kurumsal bir kimlikle etkin olarak varolmanın, işletmeniz ve ürünleriniz için "merak edilirlik ve tanınırlık" bazında sağlayacağı avantajları küçümsememenizi öneririz..
Ayrıca Kurumsal kimlik ile etkin ve doğru kullanılan sosyal medya hesaplarınız, internet arama sonuçlarında da pozitif katkılar sağlar.

İnternet Reklamı ya da Google Reklamı ?

Google AdWords (Google arama motorundaki internet reklamları) konusunu şöyle özetleyebiliriz;
Ticaretin ve doğal olarak rekabetin büyük oranda internet otamına taşınması elbet bu alandaki reklamcılığın da önemini arttırdı. Google'ın internet üzerindeki yüksek hakimiyeti reklam pazarında da ön planda olmasını sağlıyor.
Google "akıllı firma" olma özelliğini bu alanda da gösteriyor ve internette reklam verebilmeyi "ürkütücü maliyetlere mahkum kalma" durumundan soyutlayarak, her boyutta bütçe ile reklam oluşturabilmeyi mümkün kılıyor.
Elbet reklam verilecek sektörün, ürünün, bölgenin ve hedef kitlenin "rekabet yoğunluğu" bu bütçenin etkinliği konusunda farklar yaratabiliyor.

İnternette nasıl reklam verebiliriz ?

Google AdWords' ü bireysel olarak oluşturabileceğiniz gibi, takip ve raporlama benzeri, bilgi ve zaman gerektiren detaylar için destek almayı da seçebilirsiniz.