Genel bilgiler

Temel bilgileri önemsemenizi öneriyoruz.

Tasarım ve Yazılım gibi, oldukça yoğun detayların olduğu branşlardan bir hizmet veya ürün sahibi olmadan önce, bazı temel bilgileri sizinle paylaşmak isteriz.
Bu sayede daha bilinçli olarak hizmet alabilme şansınız olabilir.

Domain (Alan adı) nedir?

İnternette kullanıcıyı bir web sitesine yönlendiren adreslerdir. (www.firmanizinadi.com gibi)
Her biri bağımsız olarak bir web sitesine bağlıdır ancak farklı alan adları aynı siteye yönlendirilebilir.

Hosting (Site barındırma) nedir?

Web sitelerinin çalışabilmesi için arka planda tıpkı bilgisayarınızdaki ya da akıllı telefonunuzda olduğu gibi sayfa, resim, yazılım dosyaları, klasör v.b. yapılara ihtiyaç vardır ve elbet bunlar fiziksel olarak bir boyuta sahiptir.
Tüm bu materyallerin barındırıldığı sanal depolama alanına Hosting adı verilir.

Mail Server (alan adınıza bağlı e-posta hesabı)

Web sitenizin alan adına bağlı bir hosting oluşturulduğunda aynı zamanda bir E-posta Hesabı da oluşturulur. Bu hesap altında dilediğiniz kadar Kurumsal E-posta adresi oluşturabilirsiniz. (info@ firmanizinadi.com veya destek@ firmanizinadi.com gibi)

Mobil uyumlu web sitesi (Responsive tasarım)

Bir web sitesinin, akıllı telefon ve tablet gibi her geçen gün internet kullanımında öne çıkan mobil cihazlara uyumlu olan tasarım yapısı. Masaüstü, Notebook, Tablet ya da Akıllı Telefon gibi yatay ve dikey ekran kullanımlarında farklı ekran boyutlarına göre kendini "şekillendirebilen" akıllı web tasarım teknolojisi.
İnternetin bir nevi "patronu" olan Google Arama Motoru tarafından, akıllı telefonlardan yapılan arama sonuçlarında öncelik verilen en güncel web tasarım altyapısı.

Web Sitenizi Yönetmek (Dinamik Yönetim Paneli)

Bir web sitesi, ne kadar etkili bir tasarıma sahip olsa da asıl önemli olan Dinamik(Yönetilebilir) olmasıdır.
Bunu sağlayan Yönetim Paneli yazılımının doğru kurgulanmış, iyi çalışan bir yazılım olması ve elbet arkasında sürekli bir Teknik Destek barındırması büyük önem taşır!
Web sitenizin içeriklerini (görseller, ürünler, haberler v.b.) ne kadar güncel ve yoğun tutarsanız; siteniz Google başta olmak üzere, tüm arama motorlarında o kadar etkin bir yere sahip olur.

Web sitenizin İçerikleri Önemlidir

Web sitenizde ziyaretçilerinize sunacağınız ürün, resim, video, bilgi, açıklama, haber, detay v.b. tüm kapsamın genel adı.
Bir web sitesi için en önemli konudur ve genelde web firmalarının en sık yaşadığı sorunların başında gelir. Ne kadar özel ve etkili bir tasarıma sahip olsa da, doğru ve özgün içeriklerin oluşturulmaması durumunda o web sitesinin Google ve ziyaretçiler üzerinde bir etkinliği olmaz.
Bu konudaki önerimiz; web projenizi oluştururken "gerçek ve özgün bir içerik" oluşturma imkanınız yok ise destek almayı önemsemenizdir.
(Ne yazık ki özenle hazırlanan bazı projelerimiz, müşterilerimizin "içeriği biz yönetebiliriz" ısrarı ve bu konuda hazırlık yapmamaları sonucunda referanslarımız arasında yer almamaktadır.)

Firmamın bir web sitesinin olması neden önemli ?

Ticarette 90'ların sonuna kadar, yani; müşterilerinizin firmanızı tanımak ve alım yapmak için fiziksel ziyeretlere zorunlu olduğu günlerde bir dükkan veya mağaza sahibi olmak ne kadar fark yaratıyor ise, günümüzdeki müşteri profilinin büyük oranda internet üzerinden araştırdığı, kıyasladığı ve sonuca vardığını düşünürseniz, bu "online rekabette var olmanın" önemini kavrayabilirsiniz.

İnternetten araştırdık ve bir web sitesi yaptırmakta ciddi bir "hizmet/maliyet kirliliği" olduğunu gördük.. Doğru tercihleri nasıl yapabiliriz ?

Web tasarım ve yazılım iş kolu, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça girişimci çeken son derece popüler bir alan. Görece bireysel ya da düşük maliyetlerle "uzmanlaşma algısı" yaratılabilen bu sektörde girişimcilerin "hızlı para kazanma" iştahının seçim yapmanızda karmaşa yaratması da oldukça doğal.
Aşağıdaki hususlara dikkat etmenizi önerebiliriz;
* Öncelikle nasıl bir web sitesine ihtiyacınız olduğunu doğru planlayın. Alanınızdaki öne çıkan başarılı firmaların web sitelerini inceleyin.
* Web hizmeti alacağınız yerin bir Tüzel kimlik (resmi bir şirket ya da resmi bir şirketin departmanı) olmasına ve proje sözleşmelerinde size garantörlük verebilmesine özen gösterin.
* Size gerçek referanslar sunabilmelerini isteyin ve bu referanslar içerisinde Mobil Uyumlu Web Siteleri olmasına dikkat edin.
*"Yapıldığı iddaa edilen" web sitelerinin; kullanımda olan gerçek yapılar olması, birbirine çok benzer tasarımlar içermemesi ve sayfalarının alt kısmında o web firmasının kendi kurumsal web sitesine yönelen bir link olması önemlidir.
* Yüz yüze görüşmelerinizde konularına olan hakimiyetlerinde sizi ikna edebilmelerini bekleyin.

Mobil uyumlu bir web sitesi yaptırmanın avantajları neler ?

Modern bir imaj, daha şık bir tasarım ve görsel etkileşimin yüksek olması gibi farklar yanında en büyük avantajı; gümünüzde yüksek oranda akıllı telefonlardan yapılan internet aramalarında, Google başta olmak üzere arama motorlarının ve elbet sonucunda müşteri potansiyeliniz nezdinde "öne çıkma" avantajına sahip olabilmenizdir.
Google özetle şunu vurguluyor;
bir kullanıcı akıllı telefonundan bir web sitesini ziyaret ettiğinde, eskisi gibi "parmakla ekranı büyütmeden" metin ya da resimleri net göremiyorsa, karmaşık ve "kirli" bir tasarımla boğuluyorsa, biz artık o tür siteleri pek sevmiyoruz çünkü akıllı telefon kullananlar da sevmiyor…

Bir web sitesinin mobil uyumlu olup olmadığını nasıl anlayabiliriz ?

Bu oldukça kolay bir işlem Google bu konuda şöyle bir hizmet sağlıyor;
Google Mobil Uyumluluk Testi linkine tıklayın, adres alanına test etmek istediğiniz web sitesinin adresini girin (örneğin www.prensipweb.com ) kısa bir süre bekledikten sonra Google size gerekli bilgilendirmeyi yapacaktır.

Mobil uyumlu, profesyonel bir web sitesi yaptırdık. Peki bu Google aramalarında hemen üst sıralarda yer almamızı sağlar mı ?

İnternet aramalarında 2 ana kriter söz konusudur;
İlki internet kullanıcılarının sizi direkt olarak firma adınız ile aramaları. Örneğin firmanızın adı "ABC firması" ve web sitenizin adresi abcfirmasi.com. Ziyaretçi arama motoruna "abc firması" yazdığında elbet sonuçlarda ilk sırada sizin web sitenizin bilgileri çıkacaktır. (*firma adınızın size özel ve bağımsız olduğunu düşünerek)
İkinci kriter ise; herhangi bir kelime ya da kelimeler grubu ile aranmanızdır. Örneğin tekstil üreten bir firmasınız ve "gömlek" ya da "en kaliteli gömlekler" gibi bir aramada öne çıkmak istiyorsunuz.
Bu durumda SEO (Search Engine Optimization / Arama Motoru Optimizasyonu) olarak adlandırılan bir sistem öne çıkmakta. Kapsamlı detay ve içeriğe sahip bir konu olmasının yanında kısaca Google'ın bu konudaki temel uyarılarını şöyle sıralayabiliriz;
1. güncel teknolojiler ile doğru tasarlanmış, ziyaretçilerin kolay gezinebileceği, özgün bir web siteniz ve doğru yazılımlara sahip bir teknik altyapınız olmalı
2. web sitenizin kaynaklarında doğru yapılandırılmış anahtar kelimeler ve açıklamalar olmalı. (örneğin gömlek üretiyorsanız "kaliteli gömlek" öncelikli olmalıdır "her şey bizde" değil!)
3. web siteniz güncel ve aktif olmalı. Hatalı ve zararlı içerik barındırmamalı. İçerikleriniz (web sitenizdeki bilgiler ve resimler) size özgün olmalı.
4. sosyal medya hesaplarınız olmalı ve bunlar sitenizi desteklemeli. (örneğin kurumsal bir Facebook sayfanız olmalı, hem sitenizden bu hesaba hem de bu hesaptan sitenize ulaşım olmalı)
Google'ın bu temel uyarılarını dikkate aldığınızda web siteniz arama motorları nezdinde "önceliği hakeden" bir yapıya kavuşmuş olacaktır. Bundan sonrasında dilerseniz Google AdWords (internet reklamı) adımına geçerek "sanal rekabette öne çıkma" hususunda avantaj sağlayabilirsiniz.

İnternet Reklamı (Google'a reklam vermek)?

Google AdWords (Google arama motorundaki internet reklamları) konusunu şöyle özetleyebiliriz;
Ticaretin ve doğal olarak rekabetin büyük oranda internet otamına taşınması elbet bu alandaki reklamcılığın da önemini arttırdı. Google'ın internet üzerindeki yüksek hakimiyeti reklam pazarında da ön planda olmasını sağlıyor.
Google "akıllı firma" olma özelliğini bu alanda da gösteriyor ve internette reklam verebilmeyi "ürkütücü maliyetlere mahkum kalma" durumundan soyutlayarak, her boyutta bütçe ile reklam oluşturabilmeyi mümkün kılıyor.
Elbet reklam verilecek sektörün, ürünün, bölgenin ve hedef kitlenin "rekabet yoğunluğu" bu bütçenin etkinliği konusunda farklar yaratabiliyor.

İnternette nasıl reklam verebiliriz ?

Google AdWords' ü bireysel olarak oluşturabileceğiniz gibi, takip ve raporlama benzeri, bilgi ve zaman gerektiren detaylar için destek almayı da seçebilirsiniz.

Sosyal Medyanın firmalar için önemi nedir ?

Günümüzün en popüler etkileşim zemini olan sosyal medya, başlangıçta ne kadar bireysel görünse de "ticaret zaten bireyler için değil midir?" algısıyla artık sektörler için de önem arz eden bir platform.
Bu gün sadece Facebook'un yaklaşık 2 milyar kullanıcısı olduğunu düşünürseniz "milyonda bir" in bile nasıl bir fark yaratabileceğini hayal edebilirsiniz…
Sosyal medyada Kurumsal bir kimlikle etkin olarak var olmanın, işletmeniz ve ürünleriniz için "merak edilirlik ve tanınırlık" bazında sağlayacağı avantajları küçümsememenizi öneririz.
Ayrıca Kurumsal kimlik ile etkin ve doğru kullanılan sosyal medya hesaplarınız, internet arama sonuçlarında da pozitif katkılar sağlar.

Sizin için yapabileceklerimiz

Mobil uyumlu Dinamik Web Sitesi

Mobil uyumlu Dinamik Web Sitesi

Sizler için; Responsive (Mobil uyumlu) ,güncel tasarım trentlerine uygun, firmanızın ihtiyaçlarınıza özel sıfırdan tasarladığımız web siteleri yapıyoruz.

Sadece bir web tasarımı yapmakla kalmıyor aynı zamanda Dinamik(Yönetilebilir) web siteleri yapıyoruz. Yönetim panellerimiz de tıpkı web siteniz gibi Mobil uyumlu olduğundan, web sitenizi kolayca Cep telefonunuzdan yönetebilir ve böylece sitenizi güncel tutmayı başarabilirsiniz.

Örneğin; yeni bir ürününüz var ve elbette bunu hemen web sitesi eklemeniz gerekiyor. İşte tam burada Mobil uyumlu yönetim panelimizin farkı ortaya çıkıyor ! Cep telefonunuz ile ürününüzün resmini çekin yönetim panelinizden kolayca ekleyin (resim sitenize uygun olarak otm. boyutlandırılır.)

Ama en önemlisi işin bir de olmazsa olmaz "2 milyarlık" Facebook' a ekleme zahmeti var.. Rahat olun bunu da sizin için çözdük.. Ürününüzü sitenize ekledikten sonra, yönetim panelinizden "tek tıkla" ürünün resmini arama, altına açıklamasını yazma derdi olmadan kolayca Facebook sayfanızda paylaşabilirsiniz...

Tüm projelerimizde; gerek tasarım gerek ise yazılım olarak tamamen kendi geliştirdiğimiz ürünleri kullanır, Wordpress ve benzeri hazır yapılar kullanmayız.

Kurumsal Logo Tasarımı

Kurumsal Logo Tasarımı

İş hayatında başarılı olmak için öncelikle bir Kurumsal Kimlik sahibi olmanın önemi büyüktür. Atılacak ilk adım ise; markanızı en doğru şekilde temsil edecek bir Kurumsal Logo tasarımına sahip olmanız ile başlar.
Yarattığınız markanızın global temsilcisi olacak bu tasarımın, özgün ve doğru kurgulanmış olması önemlidir.

Nasıl yaparız?

İlk aşamada sizden firmanız, sektörünüz, hedef kitleniz, vizyonunuz ile ilgili bazı ön bilgiler alırız.Daha sonra kendi deneyimlerimiz ve öngörülerimiz ile size uygun gördüğümüz örnek tasarımlar oluştururuz.

Ardından bu tasarımlarımızı sizinle paylaşıp üzerinde birlikte beyin jimnastiği yaparız ve sizi ikna edene kadar bu tasarım çalışmamızı sürdürürüz.

Son aşamada ise beğendiğiniz tasarımı Vektörel (tüm dijital ortamlarda baskıya hazır teknik dosya) olarak hazırlar ve size teslim ederiz.

Sosyal Medya İçerik Oluşturma ve Yönetim

Sosyal Medya İçerik Oluşturma ve Yönetim

Web sitenizin internetteki değeri Kurumsal Sosyal Medya desteği ile farklı bir boyut kazanır.
Özgün içerikler ile doğru yönetilen sosyal medya hesaplarınız; imajınıza değer katmakla birlikte hizmetleriniz ve ürünleriniz ile ilgili kitlenin size daha çabuk ulaşmasını sağlar.
Sosyal Medya yönetiminde "para ile takipçi satın almak" ya da "sahte takipçi kazandırmak" gibi eylemler içerisinde olmaktansa, gerçek kitlenize doğru içerikler ile ulaşmanın önemini kavramanız önemlidir.

Google Adwords (Google Reklamları)

Google Adwords (Google Reklamları)

Potansiyel müşterilerinizin İnternet ortamında hakim platform olan Google'da ürün ve hizmetlerinize erişim için Google aramalarında etkili olmak önemlidir.
Bu konuda pek çok kolaycı yöntemler(!) olsa da en doğru tercih Etkili Google Reklam Yönetimi'nden geçer.
Her limitte bütçe ile gerçekleştirebileceğiniz reklamınızın, doğru planlanması ve etkili yönetilmesi fark yaratır.

Yeni gönderiler

Bize ulaşın

Prensip Web

Halaskargazi caddesi Öğer Apartmanı
No:111 kat 7 daire 16
Osmanbey / Şişli / İstanbul

(0212) 516 00 34

(0532) 493 04 03

Canlı Destek

Konum

  • Boş bırakmayın.Min. 5 Max. 40 karakter karakter girin.Min. 5 Max. 40 karakter karakter girin
    Boş bırakmayın.Hatalı E-mail formatı.
    Boş bırakmayın.Max. 140 karakter ile mesajınızı oluşturun.

    Prensip Web © 2017 Tüm Hakları Saklıdır.